Régen járt már a kezeim között nyakpántos fülhallgató, az utóbbi időszak inkább a TWS-ekről szólt nálam. Pedig az egyik igencsak kedvelt fülesem anno egy hasonló megoldás volt a Samsungtól, így eléggé kíváncsi voltam arra, mit tud adni a Huawei így 2020 végén ugyanebben a témakörben.
Külső, kezelés, technikai adatok
A FreeLace Pro-t A Huawei Developer Conference 2020 alkalmával mutatta be a cég a közelmúltban, a Freebuds Pro-val egy időben. Míg az utóbbi a klasszikus TWS vonalat képviseli, a FreeLace Pro inkább azoknak szól, akik szeretnek aktívan sportolni – hiszen már csak a kialakítása miatt is jobban fekszik az eszköznek az a használati mód.
Míg egy TWS-nél aggódhatunk, hogy elhagyjuk a kis bogyót, leesik, megsérül, akármi, addig itt a nyakpántos megoldás miatt biztosan mindig rajtunk marad, bármit is csináljunk.
Másik előnye általában ennek a kialakításnak, hogy az üzemidő is lényegesen több és nincs ez másként most sem; a Freelace Pro 24 órányi zenehallgatást bír egy feltöltéssel (bekapcsolt ANC-vel ez 16 órára redukálódik), plusz a feltöltést is intézhetjük kapásból egy telefonról is akár.
Ez szerintem marha jó ötlet; míg a legtöbb ilyen eszköznél csak egy anya csatlakozó van amibe be kell dugni egy kábelt töltéshez, addig itt egy apa csatlakozó van, amit bedugunk a töltéshez. Ez a jobb oldali fülhallgató és a nyakpánt találkozásánál rejtőzik, szabaddá varázslásához szét kell húzni a két egységet és előbukkan az USB-C csati. Ezt utána lehet telefonba, laptopba vagy asztali gép USB-C portjába dugdosni (de használható a füleshez kapott USB-USB-C adapter is). A Huawei ígérete szerint egyébként egy ilyen 5 perces töltés alkalmával 5 órányi zenehallgatáshoz szükséges energiát pumpálhatunk az eszközbe, ami azért tényleg elég jól hangzik.
Az irányítás kétféle módon történhet, egyik megoldás a jobb oldali részen található fizikai gombok nyomkodása. Itt lehet indítani/megállítani a zenét, illetve a hangerőt adagolni, plusz dupla nyomásra egyéb funkciók is előhívhatók, lásd az alábbi ábrát:
A bal oldali fülhallgató ezen kívül érintésérzékeny is, viszont itt csak az ANC működését tudjuk befolyásolni. Ez egyébként 3 lépésben állítható (Zajcsökkentés, Tudatosság és KI). A Zajcsökkentés magáért beszél, ilyenkor működik az ANC – meglehetősen hatékonyan egyébként, ugyanakkor (mint általában az ANC) leghatékonyabban a mélyebb frekvenciákat képes kioltani, mint például az autó motorhangja, porszívó és társaik. A Tudatosság módtól nem lesz több eszünk, viszont hatékonyabban hallhatóvá válnak a külvilág zajai. Ez például jól jöhet ha épp minket büntet az ellenőr, mert így nem kell mindig visszakérdeznünk épp milyen adatot szeretne mégis tovább hallgathatjuk kedvencünket. A Ki mód pedig meglepő módon kiiktatja az ANC működését.
Maga a füles is elég jól izolál egyébként, ezt tetézve az ANC-vel pedig már biztosak lehetünk abban, hogy semmi sem zavarja meg zenehallgatásunkat. Hívás közben is van egyébként zajszűrés, ilyenkor egy harmadik mikrofon is bekapcsolódik a buliba a még nagyobb hatékonyság érdekében.
A külső szokás szerint szubjektív dolog, én személy szerint az olyan megoldásokat szeretem amik minél inkább belesimulnak a fülbe és a lehető legkevésbé látszanak. A FreeLace Pro-ról ezt nem tudnám feltétlenül elmondani, már csak azért sem mert a fülhallgatók behelyezve úgy állnak kissé előre, mintha épp ki akarnának fordulni a fülből. Van akit ez zavar van akit nem, az én ízlésemtől kissé távolabb áll ez a fajta megjelenés.
A fülhallgatók egyébként mágnesesen összekapcsolódnak így nem himbálózik majd minden összevissza a nyakunkban – jó dolog, hogy az összekapcsolódás pillanatában a zenelejátszás megáll, kihagyott ziccer azonban hogy szétválasztásnál nem indul újra automatikusan.
Szoftver
Külön letölthető szoftver nem kell a FreeLace Pro használatához, nálam egy Mate 40 Pro eseténél minden funkció beépült a kapcsolódó Bluetooth menüpont alá. Nagy dolgokra egyébként sem kell számítani, állíthatjuk a Zajkioltás módját, frissíthetjük alkalomadtán a firmware-t és letilthatjuk a bal oldali egység érintésvezérlését.
Hangzás
A FreeLace Pro hangzása egészen rendben van, bár vannak azért benne gyengeségek. Ami elsőre feltűnt, hogy fel tud menni egészen hangosra – viszont maximum hangerőn eltűnik a basszus nagy része és eléggé összemosódik a hangzás. Maximum előtt egy lépcsővel még rendben van minden, aztán ráengedjük az utolsó fokozatot és ez hallhatóan nem tetszik majd neki. Hozzáteszem a maximum hangerő már nekem is necces lenne hosszútávon, de ezzel, hogy kissé szétesik a hangkép biztos nem használnám így.
Ezen kívül más bajom nem igazán volt, az esetek nagy részében a passzív zajszűrés is bőven jó, adott környezetben pedig még mindig rá lehet engedni az ANC-t is. Telefonáláskor sem volt probléma így a FreeLace Pro erre is nagyszerűen használható.
A Huawei FreeLace Pro egy eléggé korrekt fülhallgató lett, és az ára sem túlzottan vészes (jelenleg cirka 38 ezerbe kerül). A nyakpántos kialakítástól már elszoktam, de szerencsére a nyakra ülő rész sem merev, így mondjuk az esti podcast hallgatásnál ágyban sem zavart. Egyébként is vélhetően azok fogják ezt az eszközt választani akiknek szükséges, hogy a fülhallgató tutira rajtuk maradjon, például sportolás közben – egy TWS nem feltétlenül ideális megoldás erre a célra. A hangzás alapvetően rendben van, a töltési megoldás nekem külön tetszett – részemről ajánlott, főleg ha kissé lejjebb megy az ára.